Zorza w ciemno
sksil

KINO VIA CARPATIA

PlakatA1.29.jpg

KINO VIA CARPATIA to czterodniowy przegląd filmów państw położonych wzdłuż szlaku komunikacyjnego Via Carpatia odbędzie się 16-19 maja br. w kinie Zorza w Rzeszowie, wstęp wolny, wejściówki do odbioru w kinie od 13 maja br.
Podczas przeglądu będzie okazja obejrzeć osiem filmów fabularnych i dokumentalnych reprezentatywnych dla kinematografii Litwy, Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii i Grecji. Organizator proponuje filmy nagrodzone na wielu festiwalach i które zdobyły uznanie publiczności na całym świecie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl oraz wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Program:

16 maja (czwartek)


Godz. 17.30 - „Szron”

(Litwa, Francja, Ukraina, Polska 2017), reż. Šarūnas Bartas, dramat (115 min).

Minimalistyczne kino drogi najwybitniejszego współczesnego litewskiego reżysera, jakim jest niezależny twórca Šarūnas Bartas. Dwójka młodych Litwinów jedzie do Donbasu z konwojem pomocy humanitarnej. Na linii frontu odczują na własnej skórze grozę wojny.


Godz. 19.30 - „Komunia”

(Polska, 2016), reż. Anna Zamecka, dokument (72 min).

Jeśli „Zimna wojna” jest najgłośniejszym polskim filmem fabularnym ostatnich lat, to w kategorii dokumentu takim obrazem jest „Komunia” debiutantki Anny Zameckiej. Autorka opowiada o 14-letniej Oli, która przy okazji Pierwszej Komunii Świętej chce na powrót połączyć rozbitą rodzinę. Film z elementami humoru.17 maja (piątek)


Godz. 17.30 - „Duży zeszyt”

(Węgry, Niemcy, Austria, Francja 2013), reżyseria: János Szász, dramat wojenny  (109 min).

II wojna światowa. Dwaj bliźniacy znajdują schronienie na wsi, u babci. Jednak kobietę bardziej interesuje zawartość butelki niż jej wnuki. Chłopców czeka walka o przetrwanie. Film przyrównywany jest do arcydzieła światowej kinematografii „Idź i patrz” Elema Klimowa.


Godz. 19.30  - „Cygan”

(Czechy, Słowacja 2011), reż. Martin Šulík, dramat (100 min.).

Film najwybitniejszego słowackiego reżysera Martina Šulíka to poruszający dramat  o nastoletnim mieszkańcu romskiej wioski, który musi wybrać między dobrem a złem. 


18 maja (sobota)


Godz. 17.30 - ,,Chevalier”

(Grecja 2015), reżyseria: Athina Rachel Tsangari, komediodramat (99 min).

Oryginalna komedia czołowej twórczyni „greckiej nowej fali” porównywana jest przez krytyków ze słynnym „Nożem w wodzie” Romana Polańskiego. Sześciu wędkarzy gra na przycumowanym do brzegu jachcie w grę polegającą na kolejnych wyzwaniach.
 

Godz. 19.30  - „Lekcja”

(Bułgaria/Grecja 2014) reż.: Kristina Grozewa, Petar Walchanow, dramat (105 min).

Jeden z najciekawszych bułgarskich filmów ostatnich lat oklaskiwany był na festiwalach w Toronto, San Sebastian i Warszawie. Dumna i uczciwa prowincjonalna nauczycielka popada w spiralę zadłużenia, co zmusza ją do zweryfikowania swojego podejścia do życia.


19 maja (niedziela)


Godz. 17.30 - „Pozycja dziecka”

(Rumunia 2013), reż. Calin Peter Netzer, dramat (116 min).

Wybitny film zaliczany do tzw. nowego kina rumuńskiego inaczej nazywanego rumuńską nową falą.  Cornelia mimo odniesionego sukcesu nie jest szczęśliwa. Ma świadomość, że przegrała najważniejszą w życiu rzecz - miłość syna Barbu. Jedynak nie tylko wyprowadził się z domu i ma dziewczynę, ale też unika matki jak ognia.


Godz. 19.30 - „Książę i dybuk”

(Niemcy, Polska 2017), reż. Elwira Niewiera, Piotr Rosołowski (82 min).

Dokumentalna podróż śladami Michała Waszyńskiego, autora wielu znanych przedwojennych filmów z Eugeniuszem Bodo, reżysera mistycznego, żydowskiego "Dybuka", a także producenta hollywoodzkich hitów z Sofią Loren i Claudią Cardinale.

Wstęp na seanse jest bezpłatny
wejściówki do odbioru w kinie od 13 maja br.


PARTNERSTWO NAD WYDARZENIEM OBJĘŁO WOJEWÓDZTWO PODKARPACKIE.

Umw si ze znajomymi na film
Zwiastun
Polecamy
IKAR._LEGENDA_MIETKA_KOSZA.jpg

IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA

"Ikar. Legenda Mietka Kosza" to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego...

czytaj dalej
ZorzaW_Ciemno_fb.jpg

ZORZA W CIEMNO

Kto lubi niespodzianki, ten ręka w górę! Drodzy Widzowie specjalnie dla Was przygotowaliśmy specjalny zestaw filmowych niespodzianek!...

czytaj dalej
czarownica-2-pl_5c5574c08b.jpg

CZAROWNICA 2

Akcja filmu rozpoczyna się kilka lat po wydarzeniach "Czarownicy" Już wiemy co utwardziło serce słynnej negatywnej bohaterki Disneya i ...

czytaj dalej
Opera1920_fb.jpg

OPERA: MANON

Jules Massenet Manon 26.10.2019 | sobota | 18:55 [CEST] NOWA OBSADA dyrygent: Maurizio Benini reżyseria: Laurent Pelly scenografia:...

czytaj dalej
Kino Zorza Filmowa cafe Regionalna Fundacja Filmowa Polski Instytut Sztuki Filmowej
Kinads kultura i sztuka piotrsamolewicz.pl FINA
Tanie poniedziałki
Zapowiedzi Październik
wbx
Pisf
DKF Zorza